Menu

BLOG

DEŇ NARCISOV

Priatelia, do mailovej schránky som dostala nasledujúci email. Rakovina je slovo, ktoré evokuje hrôzu a smrť. Preto vás vyzývam, aby ste sa skúsili zamyslieť nad tým a aj pozorovať, či skutočne vnímate, či sa liek na rakovinu hľadá, alebo sa u nás len vytvára zdanie, že sa hľadá a skúma. V skutočnosti som vnímala aj v prípade rakoviny pľúc môjho otca pred 6 rokmi, že liečba, ktorú mu nasadili, jeho stav nezlepšovala, práve naopak. Nakoniec zomrel v priebehu 8 mesiacov od diagnózy na otravu krvi:-) a v hrozných bolestiach, napriek tomu vo viere, že mu lekári pomáhajú. Keď som ochorela ja, mala som pred sebou jeho obraz a skúsenosť a rozhodla som sa, že ja nebudem číslo v štatistike úmrtnosti na chorobu rakovina. V prípade rakoviny prsníka je to číslo alarmujúce a na túto chorobu v skutočnosti umiera až 70% žien! Že som sa ja nestala týmto číslom je len to, že som si začala o tejto chorobe zháňať informácie sama a našla som aj riešenie. Práve preto patrím do štatistiky tých, ktorí to prežili a zvládli to inak ako klasickým spôsobom. Toto bolo už takmer pred dvoma rokmi. Za ten čas ja osobne vnímam, že ľudia sú viac a viac chorí a že rakovina je choroba, ktorá sa rozširuje. Ako to vnímate vy?

S láskou, Ľubka

 

Blíži sa deň narcisov

Konečne to niekto povedal nahlas…

Minulý rok ste určite zachytili v správach, že Liga proti rakovine (ktorej šéfkou je pani dr. Siracká) vyzbierala v našich uliciach dohromady 1 mil. Eur. Super, to už je pekná čiastka, ktorú môžeme vložiť do výskumu tejto choroby. Obnoviť prístrojové zariadenie na onkologických oddeleniach na Slovensku.

Potom prišiel dodatok. Liga proti rakovine sa rozhodla, že do výskumu sa investuje len 230 tisíc eur, 270 tisíc do táborov pre onkologicky choré deti a 500 tisíc sa použije na informovanosť.

Všimnite si za čo nás majú predstavitelia tejto organizácie. Rovno poviem že za debilov, lebo inak by s takou drzosťou a kľudom nevydali takúto správu. Kto nerozumie čo je to spomínaná investícia do informovanosti, tak len trochu im priblížim, že to je odovzdanie peňazí svojim spriateleným reklamným a PR agentúram a samozrejme financovanie manažmentu (činovníkov) na svoj chod.
Prenájmy, autá, honoráre a bohvie kde si ešte ulejú peniaze ako oni hovoria v „súlade“ so zákonom.

Zneužívajú už toľké roky nás všetkých na svoje obohatenie, zatiaľ čo chorí umierajú v strašných podmienkach. Aj ja som na začiatku prispela ale až choroba a smrť mojej mamy pred 6 rokmi mi otvorila oči okolo tohto špinavého obchodu zvaného rakovina.

Keby investovali 730 tisíc do výskumu a prístrojov a ostatné na tábory pre choré deti, bolo by to plne prijateľné a akceptovateľné. Lenže … DETI, boli ste zneužité a chodili ste po uliciach v dobrej viere že zbierate peniaze na užitočnú vec, takisto sme boli zneužití MY všetci, ktorí vložili do pokladničiek čo i len jeden cent. Využili na to náš strach z tejto choroby a zneužili náš súcit s chorými, ktorí si nevedia pomôcť sami.

O čom nás chcú informovať? O tom, čo už všetci vieme? Že rakovina je smrteľná civilizačná choroba? Osvetu a vzdelanie si platíme vo svojich zderských daniach a vidíme sami, že vzdelávací systém nám pekne krásne upadá. Nemáme vôbec vypracovaný systém prevencie a vzdelanie detí a študentov je v tomto smere na veľmi nízkej úrovni. Spýtajte sa mladého človeka, či vie ako postupovať v prevencii, aby si chránil svoje zdravie. Možno 2-ja z desiatich Vám dajú akú-takú zmysluplnú odpoveď. Je najvyšší čas, aby sme sa zamysleli a aj urobili konkrétne kroky k tomu, aby sa situácia začala meniť. Cesta z toho von je, a je len na nás, ako k tomuto problému pristúpime.

Ako sa budeme správať k vlastnému telu, ako sa budeme stravovať, či sa budeme aj hýbať, to je všetko na nás a na našom rozhodnutí. Svoje zdravie má každý v rukách. Naše deti sa to môžu naučiť v škole a doma v rodine, aby neboli tak ľahko  manipulované marketingom farmaceutických spoločností a inými skupinami, ktoré sa chcú nabaliť a obohatiť. V tom pomôže len kvalitné vzdelanie a prevencia. To všetko je len vrchol ľadovca, s ktorým sa musíme popasovať, keď chceme prežiť. Pamätajte si. Všetko sa začína v našej hlave, každá jedna choroba a aj každý jeden úspech.

Mgr. Alena Zaťková
asistentka riaditeľky Ústavu sociálnych vied
Pedagogická fakulta
Hrabovská cesta 1
034 01 Ružomberok

tel. +421 44 43 26 842, klapka 1410

6 159 Responses